Mobil falazóelemgyár Ukrajna újjáépítéséhez

Nemrég adtunk hírt az FBR falazórobotjának első nemzetközi szárnypróbálgatásairól, mostani cikkünkben pedig egy másik hárombetűs cég szerkezetépítési újítását mutatjuk be – furcsa egybeesésként az MCC is ugyanonnan, a nyugat-ausztráliai Perth városából igyekszik meghódítani a világot.

Mint neve mutatja, a Mobile Crisis Construction (MCC) fejlesztéseinek célkeresztjében nem pusztán a hatékonyság áll: mobil újrahasznosító technológiájukkal a Föld háborúk és természeti katasztrófák által sújtott régiói számára kínálnak gyors és költséghatékony építőipari megoldásokat. Ha azt vesszük alapul, milyen gyakoriak a hasonló sajnálatos események, az elképzelésnek bizony lehet keresnivalója a piacon. A vállalkozás mobil gyártóegysége épp úton van Ukrajnába, hogy élesben is bizonyíthasson.

Három lakóház egy hét alatt

Teljes kapacitással működve a konténeres üzem napi 8000 darab „LEGO-téglát” tud kipréselni magából, amiből az MCC számításai szerint egyetlen hét alatt felépíthető egy iskolaépület, három nagyobb lakóház vagy tíz sorházi lakás. A LEGO-elemekkel való összevetés egyáltalán nem véletlen, mivel apró műanyag rokonaikhoz hasonlóan az ausztrál cég által előállított téglák is bütykökkel illeszkednek egymáshoz. Többek közt ennek köszönhető, hogy a kivitelezéshez nem szükséges kötőanyag, ami sok esetben hiánycikk, vagy legalábbis nehezen hozzáférhető a katasztrófasújtotta térségekben. Megjegyzendő, hogy a sablonok cseréjével sima felületű elemek is gyárthatók a felső koszorú, illetve ablak- és ajtónyílások kivitelezéséhez. Sőt, a falelemek legyártásának végeztével a mobilgéppel a projekthez szükséges térburkoló kövek is előállíthatók.

Az állékonyság érdekében az üreges kialakítású elemeken függőleges betonacélokat kell átfűzni. Ezeket előzetesen az alapba ágyazzák, míg a vasalás kiosztását a szeizmikus zóna besorolás és egyéb paraméterek befolyásolják. Nyilvánvaló, hogy egy épület nemcsak falakból áll, így az MCC által kidolgozott koncepció szerint a befejező munkákat – vagyis a tetőfedést, a belső burkolatok kialakítását, vagy épp az épületgépészeti feladatokat – a kivitelezővel társult helyi civil szervezetek segítségével végzik el. Igen lényeges szempont, hogy a kötőanyag nélküli építési technológia könnyen elsajátítható, nem igényel tapasztalt szakembereket, tehát akár betanított munkások is megbirkóznak vele. A fejlesztő cég úgy számol, hogy az épületek kivitelezéséhez műszakonként mindössze tíz főre van szükség.

Ellenálló épületek vészhelyzetek esetére

Az MCC gépe az egymáshoz illeszkedő falazóelemekből különféle méreteket (pl. 100×100, 200×100, 300×100 és 240×120 mm) tud előállítani. Mivel csodák nincsenek, a legyártott blokkok megszilárdulásához és utókezeléséhez hét napra van szükség. Beépítésük ezt követően kezdődhet meg, ám az elemek csak 28 nap elteltével nyerik el végleges szilárdságukat. Ezzel együtt a vállalat közlése szerint a segítségükkel kivitelezett falazatok jól ellenállnak a tűznek, földrengéseknek, heves viharoknak és egyéb természeti csapásoknak.

(Fotók: MCC)